Beyin Ne Kadar Kumar Bağımlısı?

Beyin Ne Kadar Kumar Bağımlısı?

Geçmişte psikiyatri topluluğu patolojik kumar oynamayı bağımlılıktan ziyade bir zorlantı (kompulsiyon) daha sonra ise dürtü kontrol bozukluğu olarak değerlendirmiştir. Günümüzde ise bağımlılık olarak kabul edildiği için yaklaşım biçimi ve tedavi seçenekleri değişmiştir.

Günümüzde kumar oynamak her zamankinden daha kabul edilebilir ve erişilebilir olduğu için daha etkin tedaviler gereklidir. Amerika’da birçok eyalette kumar yasallaşmış durumda ve her beş kişiden biri hayatlarında en az bir kez kumar oynadıklarını belirtilmektedir.

Yapılan anketler ABD’de yaklaşık 2 milyon kumar bağımlısının olduğunu ve 20 milyon kişinin de kumar yüzünden iş ve sosyal hayatlarının etkilendiğini gösteriyor. Kumarın ev ya da gazino dışında internet ve cep telefonundan oynanabilmesi de yaygınlığını önemli oranda etkilemektedir.
Moodist Bağımlılık Merkezi Medikal Direktörü Prof. Dr. Kültegin Ögel, kumar bağımlılığının da aynı uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi beynin bellek, hareket, zevk ve motivasyon gibi birçok aktiviteyi birbirine bağlayan ödül merkezinin etkili olduğunu belirtiyor.

Benzer şekilde kumar problemi olanlarla uyuşturucu bağımlılarının, dürtüsellik ve ödül arayışı için aynı genetik yatkınlıkları paylaştıklarını gösteriyor. Bu nedenle tıpkı madde bağımlılarının yükselmek için daha güçlü maddeye ihtiyacı duyması gibi kumar bağımlılarının da daha riskli girişimlerde bulunduklarını belirtmektedir. Aynı şekilde madde bağımlısı ve kumarbaz arzulanan kimyasal maddeden ve heyecandan ayrıldıklarında benzer çekilme/yoksunluk belirtileri yaşarlar. Sinir bilimciler beyindeki kan akışı ve elektriksel aktiviteler üzerine yaptıkları çalışmalardan uyuşturucu ve kumar oynamanın aynı beyin devrelerinin çoğunu benzer şekilde değiştirdiklerini ortaya koymuştur.

Moodist Bağımlılık Merkezi Uzman Psikoloğu Kinyas Tekin, kumar bağımlılığı tedavisinde dürtü bozukluklarındaki tedavi stratejilerinden farklı olarak, kişinin kumarla ilgili düşünce hataları ve davranışlarla nasıl baş edeceğini öğreten bilişsel davranışçı terapilerin daha etkili olacağını belirtiyor. Kumar bağımlılarının çoğu ilk etapta tedavi olmak istememektedir bu nedenle motivasyonel ve farkındalık yönelimli yaklaşımlarında yararlı olacağını, tedavi sürecine aileyi de dahil etmenin kişinin tekrar kumara dönmesini önleme açısından önemli olacağını belirtiyor.